3D nákupní taška

Ráda šiji nákupní tašky. Doma se mi dlouho neohřejí, protože jsou stále někde potřeba. Fotonávod na nejjednodušší tašku ze dvou panelů mám na blogu v jednom z předchozím příspěvků a je velmi oblíbený (a opravdu jednoduchý), vyzkoušejte si. Občas je ale potřeba taška, která bude rozměrnější, bude mít samostatné dno a boky, čili dostane třetí rozměr. Když jsem ji dnes šila, tak jsem rovnou nafotila postup a můžete si ji také vyzkoušet. Postup je jednoduchý, je to ale více šití a déle to trvá.

1. V soukromé syslírně jsem si vybrala zpevněné plátno, je vhodné třeba na ubrusy, je pevnější a omyvatelné. Lze použít i obyčejné plátno, taška je pak ale ohebnější a nedrží tak dobře tvar. Není to na škodu, jen když zrovna potřebujete, aby ten tvar držela, tak vybírejte pevnější materiál.

Rozměry záleží na vás, já mám zadáno výšku 40 cm, šířku 34 cm a do boku 20 cm, ke každému rozměru si přidáme 2 cm na švy. Nastříháme – 2 panely přední a zadní díl – 42 výška x 36 šířka, 2 panely na boky 42 výška a 22 šířka, jeden panel na dno 22 cm x 36 cm = to je materiál na vnější část tašky, ještě jednou nastříháme to samé na vnitřní část tašky. Budou to vlastně dvě stejné tašky vložené do sebe. Pokud máte výstuž, tak jedno dno můžete vyztužit.

Pro jistotu souhrn:

4 panely 42 výška x 36 šířka

4 panely 42 výška a 22 šířka

2 panely 22 cm x 36 cm

2. Sešijeme po straně přední panel + bok + zadní panel + bok dle následujících obrázků. (Tip: hlídejte si vzor, abyste některou část neměli vzhůru nohama)

na obrázku mám sešité tři hrany, abych to mohla vyfotit, sešijeme dohromady i tu čtvrtou

3. Když máme sešité všechny 4 hrany, přidáme zespodu dno. Začneme připevňovat v rozích tak, aby vše pěkně lícovalo. Pak přidáme další svorky podél celého obvodu.

4. Sešijeme hrany.

5. Teď máme hotovou jednu tašku, znovu zopakujeme postup a ušijeme druhou stejnou tašku. Tašky vložíme do sebe.

6. Srovnáme si rohy a hrany, aby na sebe lícovaly a vrchní hranu u obou tašek zahneme o 0,5 cm dovnitř po celém obvodu dle obrázku

7. Připravíme si ucha. Já použiji popruh na batohy, pokud nemáte, ucha si ušijete dle návodu u jednoduché tašky zde. Ustřihnu si 2 ks popruhu v délce 40 cm. Záleží, jestli chcete jen do ruky nebo i přes rameno, tato taška bude jen do ruky, přes rameno je potřeba přidat aspoň na 65 cm. Konce popruhů zapošijeme, protože tahle věc se dost třepí, konce budou schované, nebudou vidět.

8. Ucha vložíme mezi vnitřní a vnější tašku, na obou stranách 8 cm od okraje, zapošité okraje popruhu vložíme několik centimetrů dovnitř, aby se nevytrhl. Před závěrečným sešitím si vezměte tašku do ruky a zkontrolujte, jestli jsou ucha dost velká, jestli jsou stejná, ve stejné vzdálenosti a jestli nejsou přetočená.

9. Sešijeme horní hranu po obvodu a ještě jednou na patku od prvního sešití, dvojtým sešitím budou ucha dostatečně pevná.

10. V této chvíli už je hotovo, ale pokud chceme tašku ještě lépe zpevnit, je možné navíc prošít hrany, dno nebo obojí – zvenku, nebude se to už obracet.

11. Hotovo

 

Pro šicí inspiraci sledujte FB stránku „Šití jehlou a nití“

 

Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn je autista. Rozhodla jsem se sdílet náš život, třeba to pomůže někomu, kdo je na začátku. I mně pomohly příběhy ze života od rodičů autistických dětí. Kromě toho jsem účetní a taky nadšená švadlenka. Šití mi pomáhá relaxovat a přijít na jiné myšlenky. Ráda trávím volný čas na zahrádce nebo tvořením s dětmi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.