Autista v Denním centru Žirafa

Vítek navštěvuje auti třídu v Novém Sedle. Je to speciální třída pro postižené děti pod základní školou. Chodí tam již 4 roky a jsem za ni moc ráda. Je tam malý kolektiv, milé a empatické paní učitelky, které berou v úvahu Vítkův momentální stav. Někdy je dobře naladěn a je ochotný spolupracovat, jindy s ním prostě nehnete. V takovém případě má možnost si odpočívat, relaxovat a mít klidnější aktivity. Do školy chodí rád. Když ráno přistaneme před školou, vezme si batoh a vesele poskakuje směrem do třídy. Neumíte si představit, jak je tohle úžasné. Taková obyčejná věc, ale jsem za to vděčná každý den. V předchozí škole se mu totiž nelíbilo. Nevím proč. Nemluví, a tak jsem neměla možnost to zjistit. Ráno, když jsem mu otevřela dveře od auta, tak je zevnitř zavíral zpátky, křičel, vztekal se a nechtěl jít. Musela jsem ho táhnout násilím a byli jsme zničení oba. A já si pak připadala, že jsem ho podvedla.

Po škole jde Vítek do Žirafy. Denní centrum Žirafa poskytuje péči dětem s postižením. Jsem vděčná za tuto možnost, protože tu jsou taky milé a empatické tety, které mají žirafáčky upřímně rády a je to znát. Snaží se je pochopit, porozumět jim a pomoci. Člověku se tak uleví, když ví, že je to jeho speciální dítě v dobrých rukách. Vítka vyzvedávám v dobré náladě a cestou si pobrukuje.

Někdy mě žirafí tety překvapují, protože vymýšlejí věci navíc. Vítek chodil do Žirafy částečně i přes letní prázdniny a jednoho dne mě zaskočila otázka: „A pojede s námi Vítek na výlet?“

Cože? Jak jako na výlet? Vy ho chcete vzít s sebou na výlet? A to si jako myslíte, že to zvládnete? Co když bude dělat potíže? Nebude utíkat? Škrábat? – to všechno mi běželo hlavou. Po tom sledu myšlenek přišla jedna, která to zachránila. „Tak jo, můžeme to zkusit“ – a tu jsem řekla nahlas.

V den výletu jsem byla strašně nervózní. Jsem s Vítkem vlastně pořád já. Nikdo ho nikam nebere. Nejsem na to zvyklá. Nevím, jak se bude chovat s někým jiným po delší dobu. Já na něm poznám, co potřebuje. Napít, najíst, na WC, je mu horko…. ale pozná to i někdo jiný? Vítek nemluví, neumí si to říct. Celé dopoledne jsem hlídala telefon, dokonce jsem několikrát zjišťovala, jestli mám zapnutý zvuk. A nic. Nikdo nevolal. Až teprve tehdy, že si ho můžu vyzvednout, že už jsou zpět. Vítka jsem vyzvedávala v doprovodu usměvavé tety, která mi oznámila, že si Vítek výlet užil. Jo, zázraky se dějí. Tohle se během prázdnin opakovalo několikrát, akorát moje nervozita byla už výrazně menší.

A tak za každého člověka, který dokáže mít Vítka rád, jsem vždycky moc vděčná. A proto připojuji ještě velkou prosbu pro Žirafu, protože si to zaslouží.

Aktuálně se Žirafa plánuje přestěhovat do Karlových Varů, protože současné prostory jsou už velikostí nedostačující. Klientů přibývá a je potřeba více místa. Nové prostory jsou, ale je třeba je ještě zkulturnit a vybavit. Aby mohla svým klientům nabídnout odpovídající péči, bude ještě potřeba hodně korunek, a to opravdu hodně. Zapojte se, prosím, všichni, do veřejné sbírky pro Žirafu. Každá částka, kterou můžete poslat, pomůže postiženým dětem, jejich rodičům i zaměstnancům Žirafy jako potvrzení toho, že jejich práce má smysl. A to opravdu má! Já za ni moc děkuji.

Lidé často rádi přispívají tam, kde to je příběh života a smrti. Ano, je to pochopitelné, takové příběhy námi otřesou a jsme rádi, že můžeme aspoň trochu pomoci. Tohle není příběh života a smrti, ale je to příběh o každodenní práci a péči, je to příběh českých dětí a jedné české organizace, která jim a jejich rodičům dělá život lepší, snesitelnější a dává naději.

Každá pomoc pomůže! Moc děkujeme.

Transparentní účet Denního centra Žirafa: 115-9560940237/0100

Webové stránky Denního centra Žirafa http://www.dennicentrumzirafa.cz/

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn je autista. Rozhodla jsem se sdílet náš život, třeba to pomůže někomu, kdo je na začátku. I mně pomohly příběhy ze života od rodičů autistických dětí. Kromě toho jsem účetní a taky nadšená švadlenka. Šití mi pomáhá relaxovat a přijít na jiné myšlenky. Ráda trávím volný čas na zahrádce nebo tvořením s dětmi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.