Autistovy hračky

Blíží se Vánoce, čas připravit dětem pod stromeček nějaké dárky. S těmi staršími to není problém, napíšou seznam Ježíškovi, i když už jim je 15. Jenže co s autistou? O Vánoce ani dárky nikdy nejevil moc zájem. Vánoční atmosféra ho naprosto míjí. Zaujmou ho leda tak světýlka nebo čokoláda na stromku.

A dárky? Autisti to mají na Vánoce těžké. Všechny děti nacházejí pod stromečkem dárky, autisti práci. Každá hračka je pro autistu víceméně práce. Navlékání kroužků? = Práce. Puzzle? = Nuda. Pastelky? = Za trest. Jedině tak pytel sladkostí, to by byl asi jediný dárek, který by autista ohodnotil s úsměvem na tváři.

Uděláme tedy kompromis. Trošku práce a trošku úsměvu. I když poslední dva roky Vítka docela bavilo ty dárky rozbalovat. Myslím, že z toho měl větší zábavu než z dárků samotných.

A proč jsou hračky pro autistu práce? Hračky, které si dvouletá batolata berou na hraní a zábavu, se používají při práci s autistou k navázání kontaktu, společné hře, trénování jemné motoriky, učení se interakci a a výuce různých dovedností.

I letos, jako každý rok, marně přemýšlím, co pro Vítka vymyslím. Nějaké nápady jsem získala na lekci muzikoterapie, tak snad je Vítek ocení. A napíšu aspoň pár tipů, které se nám osvědčily v minulých letech. Třeba je oceníte vy.

Máme rádi dřevěné výukové hračky, tedy především já. Vítek podle nálady. Někdy spolupracuje ochotně a jindy se velmi zlobí a strká mi hračku zpátky. Jsou to různé navlékačky kroužků, zatloukání tyček, stavění kostiček na sebe, puzzle s vyseknutými tvary. 

Velice pěkné jsou duhové kamínky – rainbow pebbles. Je tam celkem dost možností, jak si s nimi hrát. Vítek nezvládá skládat podle zmenšené předlohy, tak mu sestřička pomohla tím, že mu předkreslila předlohy v reálné velikosti a Vítek skládá kamínky přímo na předlohu. Kamínky se dají také skládat podle velikosti nebo podle barev, vedle sebe nebo i na sebe. 

Skládání barviček. To Vítka i baví, protože chápe, co se po něm chce, a protože to dobře umí.

Káča. Cokoliv se točí, tak to autistu zaujme. Zaručeně. Poměrně dlouho Vítkovi trvalo, než se sám naučil káču roztočit, ale podařilo se, občas úspěšněji, jindy méně 😊

Provlékací korálky. Okolo třetího roku to Vítka dost bavilo, k této hračce si sedal i sám. A nezapomínejme na nafukovací balónky. Ty jsou taky hodně oblíbené.

Gymnastický míč. Pokud máte na něj doma místo. A pokud ne, tak si ho udělejte. Ten míč je pro autisty skoro nutnost. Trampolína se nám do bytu nevejde a tak je míč záchrana v případě, že Vítek potřebuje kompenzovat potřebu pohybu, ale i nervozity.

Vítek měl vždycky rád zvukové hračky, třeba tuhle melodickou kytičku měl v oblibě hodně dlouho.

A taky různé zvukové panely.

Magnetická stavebnice. Vylepšili jsme si ji pěknou kovovou krabičkou, která slouží jako základna a pak se tam jednotlivé dílky pěkně uklidí.

Vítka od malička baví různé kuličkodráhy a tobogánky, takže tento krásný zvukostrom se Vítkovi hodně líbí.

Jednu dobu se Vítkovi také líbila tato hračka s pohyblivými tyčinkami. Obtiskával si do nich ruku nebo obličej.

Sledujte stránku na Facebooku – Život s autistou

Také na Instagramu pod stejným názvem

 

 

Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn je autista. Rozhodla jsem se sdílet náš život, třeba to pomůže někomu, kdo je na začátku. I mně pomohly příběhy ze života od rodičů autistických dětí. Kromě toho jsem účetní a taky nadšená švadlenka. Šití mi pomáhá relaxovat a přijít na jiné myšlenky. Ráda trávím volný čas na zahrádce nebo tvořením s dětmi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.