Bezpečnostní chyby při šití

Šití je sice úžasná relaxační záležitost, ale když si nedáme pozor na bezpečnost, můžeme se ošklivě zranit. Kdo šije delší dobu, určitě už některé body sám vyzkoušel. A já taky. Proto si myslím, že začínajícím švadlenkám může být tento přehled prospěšný.

Na co si dát tedy pozor?

Špendlíky v puse – známe to od svých maminek a babiček, ale nikdy to nedělejte. Mějte připravený špendlíkovník, jehelníček, krabičku nebo jiné místo, které je vyhrazené jen pro špendlíky, nejlépe zavírací nebo jsou i magnetické krabičky. Po použití je okamžitě ukliďte. Vyhnete se pak horečnatému hledání okolo stroje chybějících špendlíků, když víte, že jste jich použili 10 a našli jen 8.

Noha na pedálu, když nešijeme – pokud jste došili, dejte nohu z pedálu. Pokud máte nohu na pedálu a mezitím si něco na stroji upravujete, může někdo přijít, promluvit na vás, leknete se a sešlápnete pedál, když to zrovna fakt nepotřebujete. Tohle si sama musím připomínat.

Při stříhání mít pod sebou dvě látky – z nedostatku místa si chcete zjednodušit stříhání a máte navrstvených několik látek na sobě, vždyť si potřebujete ustřihnout jen malý kousek. Jenže jak se soustředíte na to, abyste si neprostřihli látku, kterou nepotřebujete, můžete se střihnout do ruky. No, ano, je to z vlastní zkušenosti.

Řezací kolečko – je hodně ostré, než začnete řezat, vždy si zkontrolujte, kde máte ruce, aby nekřížily trasu, kterou chcete řezat, doporučuje se řezat směrem od těla. Po použití ho okamžitě uklízejte, především, když máte doma malé děti.

Jehly – někdy potřebujeme výrobek zapošít ručně, po použití jehly ihned uklízejte, stejně jako se špendlíky, vyhnete se pak jejich hledání. Doporučuje se použít magnet, nemusíte si jehly všimnout, magnet si jich ale všimne určitě.

Dostatek světla – dbejte na dostatek světla při šití, vyhnete se přetěžování očí, ale i únavě a chybám.

Nešít přes špendlíky – doporučuje se nešít přes špendlíky, protože se může zlomit jehla, někdy tak blbě, že se můžete zranit. Ale viděla jsem i videa, kde šijou i přes špendlíky, akorát velmi zpomalí. Já si špendlíky radši včas vyndavám.

Přestávky – při delším šití v kuse si dávejte krátké přestávky, projděte se, protáhněte se. Jednou jsem také něco potřebovala rychle dokončit a několik hodin šití v kuse mi pak přivodilo akorát bolesti zad.

Dobře sedět – je to podobné jako při práci u počítače. Mějte dobrou židli, abyste mohli sedět rovně a nehrbit se. Výška židle by neměla být ani příliš vysoko ani příliš nízko. Nohy by měly být při sezení do pravého úhlu.

Malé děti – před úplně nejmenšími dětmi mějte dobře uklizené šicí potřeby. Větší děti se budou chtít do šití zapojit také. Často mají snahu už třeba od 6 let také začít šít. Záleží na vašem uvážení, jestli je necháte. Každopádně je potřeba jim vysvětlit, kam nemají strkat prstíky. A samozřejmě na ně dohlížet po celou dobu. Není nutné jim to zakazovat, ale je nutné, aby byly pod dozorem.

Pozor na žehličku – před šitím je potřeba látky vyžehlit a také žehlička může být nebezpečným zdrojem. Po použití ji vypněte a dejte stranou. Především pokud máte malé děti a nebo mazlíčky, není vhodné nechávat žehličku na žehlícím prkně, aby ji na sebe nestrhli.

Rozbité příslušenství – příslušenství, které je rozbité, i když jen částečně, vyhoďte, ať se o ně neškrábnete nebo neříznete. Člověk si říká, že to ještě vydrží, ale nestojí to za to riziko.

Pozor na kočky – tihle chlupatí mazlíčci jsou hrozně zvědaví a moc rádi se vším pomáhají, vyskočí vám na žehlící prkno, rozvrtají nitě, rozkutálí cívky a rozsypou špendlíky. Vše dobře uzavírejte. Pokud je to možné, tak si v místnosti, kde šijete, zavřete dveře, tu chvilku to miláčkové bez vás vydrží.

Rvát látku násilím – stane se, že máte větší vrstvu a nějak to stroj nechce pobrat, tak se mu snažíte pomoct a rvete látku pod jehlu násilím. Takto už bylo mnoho prošitých prstů. Mně se to naštěstí nestalo, na to si dávám sakra pozor. Ale viděla jsem to, a není to nic příjemného. Tohle nechcete. Když potřebujete látku postrčit, tak jen z levé strany a nebo zezadu. Z pravé strany vás může přimáčknout ta páčka na uvolnění jehly. Nekecám, mám to vyzkoušené.

Nespěchat – především, když máte nový stroj, novou látku nebo začínáte nový výrobek, šijte nejdřív pomalu, abyste si ověřili, že je vše v pořádku. Když budete šít povlečení, tak po pomalém začátku už pojedete jak po dálnici, ale na začátku tomu dejte čas. Nespěchejte ale ani při stříhání a špendlení. V netrpělivosti a spěchu vám budou padat věci a takové padající nůžky taky není nic příjemného, když se zapíchnou do lina pár centimetrů od vaší nohy.

Oči na jehle – přestat šít, když s někým mluvíte nebo se potřebujete podívat jinam.

Nastavení stroje – pokud se vrtáte ve stroji, tak si ho nezapomeňte nejdřív vypnout.

 

Pro šicí inspiraci sledujte FB stránku „Šití jehlou a nití“

Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn je autista. Rozhodla jsem se sdílet náš život, třeba to pomůže někomu, kdo je na začátku. I mně pomohly příběhy ze života od rodičů autistických dětí. Kromě toho jsem účetní a taky nadšená švadlenka. Šití mi pomáhá relaxovat a přijít na jiné myšlenky. Ráda trávím volný čas na zahrádce nebo tvořením s dětmi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.