Máte doma šicí stroj a bojíte se na něj sáhnout?

Máte doma šicí stroj a bojíte se na něj sáhnout?

Často to bývá unáhlená koupě, kdy je nějaký levný šicí stroj v akci za ještě nižší cenu. Nebo nečekaný dárek k vánocům či narozeninám. Možná došlo k prvnímu seznámení, kdy jste zjistili, že stroj neumíte nastavit, nedokážete navléct nitě a manuálu nerozumíte. A po pár minutách, kdy stroj neposlouchá a několika kýblech ztracených nervů, putuje do skříně, kde leží už několik měsíců… nebo roků?

Já jsem si vybírala první stroj podle ceny. Nebyla jsem si jistá, jestli mě bude šití bavit, jestli to vůbec budu umět a neměla jsem představu, jak často budu šít nebo co potřebuji, aby stroj uměl. Výběr dopadl tak, že to vyhrál nejlevnější Singer. Říkala jsem si, že to je značka, a tak bude zaručeně dobrý. Bohužel ani značka u těch levných variant nezaručí kvalitu. Když se mi ho podařilo zprovoznit a ušila první věci, tak jsem byla nadšená, jak pěkně šije. Bohužel nadšení netrvalo dlouho. Po roce šel do opravny a po dvou letech do sběru.

Když jsem stroj vytáhla poprvé z krabice a koukla do manuálu, jak ho zprovoznit, tak jsem zjistila, že manuál je v němčině. Sice německy umím, tak jsem chápala, co mám dělat, ale i s manuálem jsem ty nitě nedokázala navléct. Naštěstí mě napadlo se podívat na youtube. Zadala jsem tam jméno a číslo stroje a našla přímo manuál od výrobce, podle kterého jsem pak stroj konečně navlékla. Těšila jsem se ten den, že už začnu něco šít, místo toho jsem celé odpoledne navlékala nitě a snažila se stroji porozumět. Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit prvotními překážkami, i když už jsem byla chvílemi naštvaná. Dnes mi šití a ušité výrobky dělají velkou radost.

Pokud jste ve stejné situaci, jako jsem byla já, tak vám doporučuji:

  • zkusit najít návod na youtube
  • zkusit najít tištěný návod na internetu, v případě, že máte cizojazyčný a potřebujete český
  • domluvit se s mamkou nebo kamarádkou, pokud šijou, aby vám pomohly šicí stroj nastavit
  • pokud jste koupili šicí stroj ve specializované prodejně (a ne v hypermarketu), zcela určitě můžete požádat o radu tam

Pro šicí inspiraci sledujte FB stránku „Šití jehlou a nití“

 

 

Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn je autista. Rozhodla jsem se sdílet náš život, třeba to pomůže někomu, kdo je na začátku. I mně pomohly příběhy ze života od rodičů autistických dětí. Kromě toho jsem účetní a taky nadšená švadlenka. Šití mi pomáhá relaxovat a přijít na jiné myšlenky. Ráda trávím volný čas na zahrádce nebo tvořením s dětmi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.