Pytlíček na bačkůrky nebo převlečení do školy a do školky

Se začátkem školního roku je vždycky zvýšená spotřeba tašek a pytlíčků na cvičky, bačkůrky nebo převlečení do školy a do školky. Vítek potřeboval do školy pytlík na převlečení, tak jsem mu vybrala veselou látku a pytlíček ušila. Třeba se vám také hodí.

1. Připravím si oblečení, které Vítek potřebuje. Změřím dokola na šířku – mám 60 cm, změřím dokola na výšku – mám 80 cm. Je to počítáno dohromady, takže to vydělíme dvěma na přední a zadní stranu – takže šířka 30 cm a výška 40cm. Na šířku přidám 4 cm, aby to nebylo natěsno a 2 cm na švy, na výšku přidám 2,5 cm na tunýlek a 2 cm na švy. Nastříhám si dva panely na výšku 44,5 cm, na šířku 36 cm.

2. Horní okraj zahnu asi půl centimetru a zažehlím nebo přejedu nehtem, aby ohyb držel. To uděláme na obou panelech.

 

3.  Znovu zahnu, tentokrát více, aspoň 2 cm, na obou panelech. Toto bude tunýlek, kterým se pak protáhne šňůrka.

4. Oba panely přiložíme lícem na sebe

5. Sešijeme pravý bok, spodní část a levý bok. To vše v jednom tahu.

Šít začínáme až pod tunýlkem. Tunýlek nesešíváme. A končíme na druhém boku zase pod tunýlkem.

6. Všechny tři strany začístíme cik cakem proti třepení.

7. Pytlíček otočíme na líc. Vidíme, že na tunýlku se nám automaticky zakládá hrana látky dovnitř podle sešití boků. To je dobře, tím budeme mít začištěný okraj tunýlku. Zažehlíme nebo přejedeme nehtem, aby se ohyb zafixoval.

Pokud chceme mít jistotu, že se konec nebude třepit, zašijeme každý konec tunýlku zvlášť – viz foto.

8. Otočíme pytlíček zpátky na rub. Znovu založíme zvrchu podle rýhy půl centimetru a pak 2 cm a zafixujeme špendlíky nebo svorkami. Na druhém panelu také. Tím máme začištěný tunýlek a už jen sešijeme podle spodního obvodu tunýlku – tedy 2 cm od horního okraje.

9. Takto máme připravený pytlíček. Otočíme na líc a navlékneme šňůrky.

10. Šnůrky navlékneme do tunýlku tak, jak je vidět na fotce – tedy jednu jedním směrem a druhou druhým směrem. Tím se nám vytvoří to stahování pytlíčku. Lze samozřejmě dát jen jednu šňůrku, pak se pytlíček stahuje jen z jedné strany.

11. Na pomoc při navlékání šňůrky si vezmeme spínací špendlík, na který připevníme šňůrku a pak provlékneme tunýlkem jednou stranou tam a druhou stranou zpátky. Šnůrku spojíme na konci do uzlíku. Druhou šňůrku navlékneme stejným způsobem z druhé strany tedy tam, kde není uzlík.

12. Hotovo.

Pro šicí inspiraci sledujte FB stránku „Šití jehlou a nití“

 

Jsem máma tří dětí. Nejmladší syn je autista. Rozhodla jsem se sdílet náš život, třeba to pomůže někomu, kdo je na začátku. I mně pomohly příběhy ze života od rodičů autistických dětí. Kromě toho jsem účetní a taky nadšená švadlenka. Šití mi pomáhá relaxovat a přijít na jiné myšlenky. Ráda trávím volný čas na zahrádce nebo tvořením s dětmi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.